بررسی مشخصات انواع کولر گازی

گازهای که در کولرگازی به کار می رود دو نوع می باشد  :

1 – گاز R22   و  2 – گاز R410A

گاز R22  – گاز R22  یا HCFC-22  که با نام  کلریدیفروورمتین (ifluoromonochloromethane  ) شناخته می شود یک گاز بی رنگ است که در کولرگازی بکار برده می شود . این گاز به دلیل تخریب لایه ازون در کشورهای توسعه یافته تقریبا استفاده از آن متوقف گردیده است.  این گاز در سال 1994 از 450 گرم در سال به 800 گرم در سال 2008  که بالاترین میزان استفاده از آن می باشد رسیده است .

بیشترین مصرف این گاز در کشورهای در حال توسعه مانند هند و همچین چین استفاده می شود و کاربرد آن اکثرا برای کولرگازی  می باشد.

 

گاز R410 -گاز R410  که تحت نام های تجاری مانند  Suva 410A, Forane 410A, Puron, EcoFluor R410 به فروش می رود

گاز r410  برخلاف گاز r22   بدون ترکیب گاز کلر ( آلکال هیلد )  است . گاز کلر  که یک نابود کننده لایه اوزون است در گاز r410 حذف شده است  و تنها شامل گاز فلوئر است . این گاز دوست دار محیط زیست می باشد و تخریب کننده لایه اوزون نیست.

گاز r410  در سال 1991 توسط Allied Signal    اختراع گردید . این گاز برای اولین بار در سال 1996 برای کولرهای گازی و مارک carrier  استفاده گردید.

کمپرسور کولرگازی : کمپرسور همان موتور کولر می باشد که وظیفه فشرده کردن گاز داخل کولر را بر عهده دارد که به آن فشرده ساز یا کمپرسور می گویند . در اینجا به جای موتور فشرده ساز می گوییم.

کولرگازی بر حسب مصرف انرژی

کولرهای گازی بر حسب انرژی بر دو نوع  معمولی و کم مصر تقسیم می شوند . در نوع کم مصرف اینورتر دار هم می گویند .

 

کولرگازی معمولی و فاقد اینورتر

در این نوع کولرگازی هیچ گونه قطعه ای برای کم کردن مصرف انرژی بکار نرفته است و گاز آن هم معمولا گاز R22  می باشد اما جدبدا کولرهای بر حسب گاز R410  هم وارد بازار شده است . قیمت این نوع کولرها به مراتب ارزان تر از کولرهای کم مصرف می باشد .

کولرگازی کم مصرف یا اینورتر دار

کولرگازی کم مصرف به کولری گویند که یک برد الکترونیکی به نام اینورتر در آن تعبیه شده است . همچنین گاز مصرفی این نوع کولرهای گاز R410A  می باشد .  این نوع کولرهای به مراتب دارای مصرف کمتر اما هزینه بیشتر هستند .