فرق بین کولر گازی و اسپلیت چیست؟

استفاده از کولر گازی در این زمان بسیار متداول شده است اما یکی از موضوعاتی که همواره برای مشتریان این نوع خنک کننده بوجود می آید این است که عمدتا تفاوت بین کولر گازی و اسپلیت چیست؟ در این مقاله از سری مقالات کولر گازی هاردستون به توضیح تفاوت این دو خواهیم پرداخت تا علاقمندان به استفاده از این سیستم ها دچار سردرگمی و اشتباه نشوند.

گر بخواهیم خیلی کلی توضیح دهیم باید عنوان کنیم که کولر گازی و اسپلیت هر دو یکسان هستند. یعنی اسپلیت همان کولر گازی است که از سیستمی مشابه به کولر های گازی برای خنک کردن استفاده می کند و تفاوتی در نحوه عملیات آنها به شکل جدی دیده نمی شود.

البته دلیل اصلی تر این تشابه را باید در موضوع دیگری بررسی کرد. اسپلیت نام لاتین این نوع تهویه کننده هوا است. در زبان انگلیسی در واقع کولر گازی به اسپلیت شهرت دارد و حال آنکه تعریف آن در زبان فارسی و در بین مردم برای اولین بار با نام کولر گازی مصطلح شد.

کولر گازی یا اسپلیت

کولر های گازی یا همان اسپلیت نوعی سیستم تهویه هوا می باشند که با تبدیل کردن گاز به مایع و دوباره مایع به گاز سرمای موجود در هوای دریافتی از محیط که توسط اواپراتور صورت گرفته را می گیرند و آن را به محیط اتاق پرتاب می کنند. در اسپلیت ها به دلیل ترموستاتی که استفاده شده اغلب جریان عملیات خنک سازی را می توان بصورت اتوماتیک و بر روی درجه دلخواه تنظیم کرد تا در هر زمان که میزانی از خنکی هوا در اتاق مهیا شد کولر گازی یا اسپلیت فعالیت خود را متوقف کند.

کولر های گازی یا اسپلیت ها از دو بخش تشکیل می شوند. قسمت پنل داخلی که در اتاق و یا محیط زندگی و کار تعبیه می شوند و پنل خارجی که در محیط بیرون از ساخت تعبیه می شوند. البته نوع کولر گازی پنجره ای و یا پرتابل هم وجود دارد که بصورت یکپارچه بوده و تنها یک قسمت دارند که در مقالات مزایای کولر گازی پرتابل و نصب کولر گازی پنجره ای توضیح داده شدند. در درون پنل کولر گازی مجموعه ای از صفحات فلزی قرار گرفته که به فین معروف هستند. مایع بسیار سردی که به مبرد شهرت دارد از درون این فلزات حرکت می کند.

نتیجه گیری

نتیجتا باید بدانیم که استفاده از واژه اسپلیت و کولر گازی در برخی از فروشگاه ها و مراکز جنبه تبلیغاتی دارد زیرا این دو با هم هیچ تفاوت عمده ای ندارند و در واقع اسپلیت همان کولر گازی و یا همان کارکرد و نوع عملیات می باشد.

موضوع مهم دیگر اینکه کولرهای گازی و یا اسپلیت های نسل نو به دلیل استفاده از کمپرسورهای پیشرفته بر خلاف برخی از اذهان مصرف برق زیادی ندارند و تنها با انتخاب یک کولر گازی کم مصرف به راحتی می توانید هزینه های خود را کنترل و سرمایش خیلی مطلوب تری نسبت به کولر آبی و یا سایر خنک کننده ها دریافت کنید.

نمایندگی فروش کولر گازی هاردستون