بررسی اجزای داکت اسپلیت

داکت اسپلیت از چهار بخش اصلی تشکیل شده است:

  • واحد سرمایش/گرمایش

  • کانال ها

  • دریچه و دمپر

  • سیستم کنترلی

این بخش ها در زیر توضیح داده شده اند:

واحد سرمایش و گرمایش

سرمایش داکت اسپلیت از دو واحد کندانسینگ و اواپراتور تشکیل شده است. اگر بخواهیم دقیق صحبت کنیم باید نام واحد اواپراتور را به فن کویل تغییر دهیم چون در این واحد علاوه بر سرمایش، فیلتر و گرمایش هوا نیز انجام می شود.واحد کندانسینگ دستگاه داکت اسپلیت شامل کندانسور ، کمپرسور ، شیر فشارشکن ، کویل های مسی و فن است و در بیرون از فضای خانه قرار می گیرد.

واحد فن کویل در فضای سقف خانه نصب می شود و ارتباط بین فن کویل و اتاق های انتخابی مالک ساختمان به وسیله کانال برقرار می شود. واحد کندانسینگ و فن کویل داکت به وسیله کویل های مسی با یکدیگر ارتباط دارند که ماده مبرد در این کویل ها جریان دارد. واحد فن کویل را کویل های گرمایشی و سرمایشی و فیلتر ها و انواع فن تشکیل می دهند.

گاهی در قسمت گرمایش به جای کویل آب گرم از هیتر الکتریکی استفاده می شود. برای راه اندازی کویل آب گرم دستگاه داکت اسپلیت ، ارتباط با بویلر یا پکیج دیواری برای تامین اب گرم مورد نیاز دستگاه لازم است.

کانال ها :

کانال ها در دو نوع چهارگوش و دایروی عرضه می شوند و به عنوان رابط بین فن کویل دستگاه داکت و دریچه های اتاق به کار می روند و از جنس های مختلفی ساخته می شوند که در زیر به چند نمونه اشاره شده است:

  • کانال های آلومینیومی : از ورق آلومینیومی از پیش عایق شده ساخته می شوند و سبک بوده و قابلیت سفارشی سازی دارند.

  • کانال پیش عایق شده پلی یورتان : این نوع کانال به وسیله ورق های آلومینیومی در دوطرف، عایق می شوند.

کانال های فلکسیبل : برای ساخت این نوع کانال از کشیدن پلاستیک منعطف روی سیم پیچ فلزی استفاده می شود. برای عایق کاری هم می توان پشم شیشه به کار برد.

برای محاسبه سایز کانال به چند پارامتر نیاز داریم:

  • سایز خانه بر حسب متر مکعب

  • سایز هر اتاق بر حسب متر مکعب

  • حجم عبوری از کانال بر دقیقه

  • مقدار اصطکاک کانال

دریچه و دمپر:

دریچه و دمپر برای تغییر جهت و کنترل میزان جریان هوا استفاده می شوند. محل نصب دریچه روی سقف یا دیوارهای اتاق و محل قرار گیری دمپر در مسیر جریان هوا و درون کانال ها است.

سنسور و سیستم کنترلی دستگاه داکت اسپلیت:

سیستم های کنترلی برای اشراف کامل انسان بر نحوه عملکرد سیستم مورد نیاز هستند و هر قطعه ای که به این منظور به کار رود جزئی از سیستم کنترلی دستگاه می باشد که می توان به سیستم کنترل دریچه ، دمپر ، دما و فن اشاره کرد. سنسور ها هم اطلاعات مورد نیاز را برای سیستم کنترلی چمع آوری می کنند. به عنوان مثالی از نحوه ارتباط سنسور ها و سیستم کنترلی می توان به فرایند تنظیم دما اشاره کرد که برای این کار از ترموستات استفاده می شود.

دستگاه ترموستات را باید در مکانی نصب کرد که دمای آن مکان بتواند نماینده دمای فضای مورد استفاده خانه باشد و میانگین دمای خانه را نشان دهد. ترموستات دمای محل نصب خود را اندازه می گیرد و ان را با دمای تنظیمی مقایسه کرده و در صورت تفاوت بین این دو دما ، دستورات لازم را به دستگاه ارسال می کند. دستگاه این فرمان گرفته شده را با کم و زیاد کردن کار کمپرسور پاسخ می دهد تا دمای محیط به دمای تنظیمی برسد.

نمایندگی مجاز تعمیرات داکت اسپلیت کانالی وکاستی و کولر گازی هاردستون در تهران