معرفی انواع داکت اسپليت کانالی و کاستی و مزايای آن

داکت اسپليت يکي از رايج‌ترين سيستم‌هاي تهويه مطبوع در آپارتمان‌هاي مسکوني خصوصا در مناطق مرطوب محسوب مي‌شود. داکت اسپليت يا اسپليت کانالي با داشتن سيستم سرمايشي و گرمايشي و انتقال هواي سرد و گرم در فصل زمستان و تابستان، دماي محيط مورد نظر را به شرايط دلخواه مي‌رساند. داکت اسپليت از دو بخش هواساز و کندانسور تشکيل شده که توسط 2 لوله مسي به هم متصل مي‌شوند.

داکت اسپليت به 2 گروه کلي تقسيم مي‌شود:

اسپليت کانالی معمولي شامل يک کمپرسور است که در دور ثابت کار مي‌کند و نمي‌توان دماي محيط مورد نظر را تنظيم کرد. داکت اسپليت اينورتر با رده انرژي A جهت صرفه جويي در مصرف برق طراحي و توليد مي‌گردد. در داکت اسپليت اينورتر کمپرسور با دور متغير کار مي‌کند، و مي‌توان دماي محيط مورد نظر را تنظيم کرد. استفاده از اين نوع سيستم سرمايشي و گرمايشي به عنوان يک گزينه لوکس با صرفه جويي در مصرف برق براي آپارتمان‌هاي ويلايي، مسکوني‌، اداري در نظر گرفته مي‌شود.

معايب استفاده از داکت اسپليت (اسپليت کانالی)

يکي از معايب اين سيستم نداشتن کنترل دما براي محيط مورد نظر است. به طور مثال در واحد مسکوني اگر به دماي 19 درجه در سالن و 22 درجه در اتاق کودک نياز باشد، غير قابل تنظيم است. اين سيستم نسبت به ساير دستگاه‌هاي سرمايشي و گرمايشي صداي بيشتري توليد مي‌کند. انرژي زيادي به هدر مي‌رود در نتيجه برق زيادي مصرف مي‌کند، بنابراين هزينه‌ي استفاده از اين سيستم دردسرساز مي‌شود. کم بودن قدرت گرمايش در زمستان، به همين دليل يک کويل آب گرم در اين سيستم جاساز مي‌شود.

مزايای استفاده از داکت اسپليت (اسپليت کانالی)

پايين بودن قيمت اوليه، همين مورد باعث مي‌شود خريدار از معايب آن چشم پوشي کند. هواي تازه با اکسيژن کافي از راه کانال تامين مي‌شود. قابليت فيلتر نمودن هوا همچنين داکت اسپليت از تکنولوژي دور متغير استفاده مي‌کند.

مزاياي استفاده از اسپليت کانال سقفي اينورتر

  • صرفه جويي در مصرف برق

  • سازگار با محيط

  • امکان کنترل دما

  • صداي بسيار کم

  • موجود در سايز کوچک و وزن کم (در فضاي کوچک و بزرگ نصب مي‌شود)

  • عمر کاري بيش‌تر

هزينه مصرف برق داکت اسپليت

ميزان مصرف برق اين سيستم به عوامل گوناگوني بستگي دارد. هنگام استفاده از اين دستگاه در زمان‌هايي که به سيستم سرمايشي گرمايشي احتياجي نداريم بهتر است آن را خاموش کنيم، با مديريت صحيح در هر ماه مي‌توان مصرف برق را کاهش داد. يکي از عوامل هزينه برق در ماه به ظرفيت‌، مدل کمپرسور، تک فاز و سه فاز بودن دستگاه بستگي دارد. با شستشو و تميز نگه‌داشتن فن‌هاي يونيت بيروني هزينه برق کنترل مي‌شود.

يکي ديگر از روش‌هاي صرفه جويي در مصرف برق، شستشوي فيلترهاي يونيت داخلي مي‌باشد. هرچه آلودگي فيلتر بيشتر باشد، ميزان بازدهي کمتر مي‌شود، در نتيجه مدت زمان بيشتري از دستگاه استفاده مي‌شود.

نمایندگی داکت اسپلیت هاردستون