تفاوت گاز R22 با گاز R410 در کولر گازی اسپلیت

امروزه کولر گازی و اسپلیت ها از گازهای متفاوتی استفاده می کنند، دو نوع از متداول ترین گازها که در اسپلیت ها استفاده می شوند گازهای R22 و R410 هستند. در سالهای پیششین شایع ترین گاز مورد استفاده در سیستم های تهویه مطبوع R22 یا همان گاز فرئون بوده است .

گاز R22 یک هیدروکلوروفلوئورومتان است که به جو زمین خسارت می زند . متاسفانه نشت و انتشار گاز R22 در لایه اوزون تاثیر زیاد و مخربی دارد و علاوه بر این، گاز فرئون یک گاز گلخانه ای است که موجب گرم شدن کره زمین می شود.

به دلایلی که در بالا گفته شد تولید دستگاههای تهویه مطبوع که با استفاده از گاز R22 ساخته می شوند از سال ۲۰۱۲ ممنوع شده و تولید دستگاه ها تا سال ۲۰۲۰ باید متوقف شود و فعلا تولید این دستگاهها فقط در کشورهای جهان سوم ادامه دارد. جذب و آزاد کردن گرما در گاز فرئون نسبت به R410 کمتره و بازده کمتری نسبت به آن دارد .گاز موجود در کولرهای اینورتر R410 می باشد.

مشخصات گاز R410a

دارای نقطه‌ جوش منفی ۵۱٫۴- درجه است که در مقایسه با گاز R22 که دارای نقطه‌ جوش منفی ۴۰٫۸ درجه است و بازده بسیار بالاتری داشته و سازگار با ODP نیز می باشد که دارای ظرفیت سرما سازی بسیار خوبی بوده و برای مبدل‌ های حرارتی کوچک مانند کولر گازی بسیار عالی است.

مزایای گاز R410 نسبت به گاز R22

  • R410 در جذب و ازاد شدن گرما از مبرد R22 بهتر عمل میکند.

  • کمپرسور R410 خنک تر از R22 کار می کند؛ همچنین ریسک خراب شدن ان به دلیل Over Heat کاهش مییابد.

  • نسبت حلالیت R410 در روغن سنتیتک بیشتر از حلالیت R22 در روغن ماینرال است.

  • به همین دلیل سیستم R410a دارای خوردگی و سایش کمتر از سیستم R22 است.

  • R410 مقدار شارژ کمتری نسبت به R22 دارد.

  • R410 آنتالپی بالاتر و نقطه جوش پایین تری نسبت به R22 دارد.

  • استفاده R410 در دستگاه های تهویه مطبوع باعث عمر بیشتر قطعات،سرمای بیشتر و ماندگاری بالاتر می شود.

کمپرسوری که از مبرد R410 استفا ده می کند فشار بیشتری نسبت به کمپرسور های حاوی گاز R22 به سیستم و لوله ها انتقال می دهد و باعث بهبود سرمادهی می شود.

نمایندگی تعمیرات و سرویس کولر گازی هاردستون