11 نوآوری که تهویه مطبوع را برای همیشه تغییر خواهد داد (بخش اول)

طوفان فناوری‌های نوآورانه جهان درراه است. با استفاده از ابزارهای پیشرفته و بخصوصموبایل‌های هوشمند هر روزه زندگی ما روبه‌پیشرفت می‌باشد. استفاده از تکنولوژی‌ها درسیستم‌های HVAC انقلابی در این صنعت به راه خواهد انداخت. و به‌زودی شاهد مزایای آن در سیستم‌های سرمایش و گرمایش خواهیم بود.

  • گردش فعال هوای مطبوع

مهندسان در MIT با طراحی جدید تهویه مطبوع سنسورهایی در امتداد میله های آلومینیومی که از سقف آویزان شده اند را طراحی کرده اند. جنبش و فعالیت این سنسور ها را فعال می کنند و یا به عبارت ساده تر می توان گفت دستگاه تهویه مطبوع ( مانند کولرگازی ) زمانی فعال می شود که شخصی در محل حضور داشته باشد.سیستم سنسور فعال به نظر ایده ساده و هوشمندانه ای می رسد و باعث ناراحتی است که تا کنون از این تکنولوژی استفاده نشده است. با این حال این تنها یک نمونه از چگونگی تحول سیستم های تهویه مطبوع ( HVAC ) در آینده است. این سیستم ها که قابلیت حمل و کوچکتر هستند باعث کاهش بسیار زیاد هزینه انرژی و هزینه نرافزاری خواهد شد.

  • تهویه مطبوع حرارتی

طراحی دیگری که اخیرا اجرا شده است، تهویه مطبوع حرارتی است . یک شرکت استرالیایی به نام Chromasun ( کروماسون ) یک جایگزین کم هزینه برای واحد های A/C ( اسپلیت ها ) تولید کرده است. این تکنولوژی هنور گسترده نشده. شاید این تکنولوژی طی چند سال گذشته در ایالت متحده اجرا شده است. با این حال تهویه مطبوع حرارتی سیستمی است که با استفاده از انرژی خورشیدی و توسط گاز طبیعی تکمیل می شود. این سیستم یک سیستم بسیار کارآمد و مفید است که آینده بسیار مناسبی دارد.

  • سیرکولاتور آب داغ

یک شرکت آمریکایی در خارج از ایالت رویی آیلند ( Rhode Island ) یک پمپ " فرمان پذیر " را برای خطوط آب خانگی طراحی کرده است که اجازه می دهد آب سرد پس از فعال شدن به آب گرمکن منتقل شود. این محصول طراحی شده است که یک راه حل برای یک مشکل عمده را حل کند. هر ساله، خانه ها به طور متوسط 12000 گالن آب صرفه جویی می کند و فقط برای گرم شدن آب منتظر می مانند. ردیابی این آب خارج از سیستم یک راه حل سازگار با محیط زیست است که نقش مهمی در خانه های آینده ایفا کند.

  • انرژی یخ در سیستم تهویه مطبوع/ تهویه مطبوع یخ

سیستم های کولرگازی/اسپلیت ها بنظر بهترین سیستم می رسد. به همین دلیل یک شرکت کالیفرنیایی یک سیستم ICE A/C ( سیستمی یخی تهویه مطبوع ) به نام Ice Bear را ایجاد کرده است. سیستم آیس بیر در واقع با انجماد آب در یک مخزن در طول شب کار می کند، به همین دلیل مخزن فوق می تواند یک ساختمان را در روز بعد به راحتی خنک کند. این طراحی می تواند تا 6 ساعت یک ساختمان را خنک کند و پس از آن دستکاه کولرگازی به شکل عادی کار خواهد کرد.

  • سنسور پیشرفته در تهویه مطبوع

هر ساله محصولات مختلف در نمایشگاه های تکنولوژی در سراسر دنیا به معرض نمایش در می آیند. سال 2015 اولین سال نمایش این تکنولوژی جدید در نمایشگاه بود. این محصول خلاقانه شامل سنسورهای دریچه هایی است که در سقف ، دیوار و یا سنسور های داخلی بکار رفته است. اما بهترین قسمت این فناوری و محصول چیست ؟ به وسیله ی یک اپلیکشن موبایل Ecovent می توان کنترل دقیق هر اتاق را در دست داشت. علاوه بر این سیستم یک سنسور مانیتورینگ برای نظارت کامل بر تمام سنسور های خانه در دسترس شما قرار می دهد. نظارت بر دمای خانه ، فشار هوا و دیگر عوامل کیفیت هوای داخل ساختمان از دیگر امکانات این محصول می باشد.

نمایندگی داکت اسپلیت کانالی و کاستی هاردستون